Zapraszamy do zapisania sie do naszego newslettera!

Jesteś tutaj :

Wstecz

Kręgarz pilnie potrzebny !!!

Jeżeli nie boli Cię kręgosłup, to albo nie żyjesz, albo się jeszcze nie urodziłeś.

Tym smutnym stwierdzeniem zaczynam mój wywód na temat przyczyn bólów kręgosłupa.

Jeszcze nie tak dawno - bo cały czas wydaje mi się i tak się czuję, że mam naście lat -  kult ciała,  a  co za tym idzie ćwiczenia fizyczne, były codziennością. Ćwiczenia w szkole i po za nią wypełniały wolny czas, dawały poczucie siły i niezależności a przede wszystkim zadowolenie ze sprawności fizycznej. Ktoś,  kto strzelał bramki i miał dobre wyniki na 100 metrów był kimś,  z nim się liczono w szkole, na podwórku.  Mamy nasze nie biegały z nami na niekończące się konsultacje lekarskie dotyczące wad postawy. U nas postawa korygowała się sama, w czasie gry w piłkę, jazdy na rowerze, biegach sprinterskich i przełajowych. Ech cóż to były za czasy...

Tak, ktoś powie, ale wtedy nie było komputerów,  Internetu , telewizji HD, tornistry z książkami ważyły tyle,co kilogram chleba. Tak, to prawda, ale kto zabrania nam ćwiczyć  mimo tych utrudnień. Kardynalnym błędem jest to że lekcje wychowania fizycznego w szkole zostały okrojone między innymi przez przymusowe,podwójne  lekcje religii, które kiedyś były zajęciami dodatkowymi, ale pozalekcyjnym i dzieciaki z chęcią na nie chodziły, ja też, bo ksiądz był fajny   i grał z nami w piłkę nożną i siatkową.

No, dość zachwalania tych starych, dobrych dziecięcych czasów.

Jeżeli ktoś doczytał do tego miejsca, to znaczy że jest gotów przyjąć wiedzę o tym,  jak pomóc sobie, a właściwie swojemu niezastąpionemu kręgosłupowi.

Jak można wywnioskować z treści, podstawową formą terapii kręgosłupa jest RUCH. Ktoś powiedział ruch to zdrowie. Tak, i w tym stwierdzeniu zawierają się wszystkie propozycje, jakie podam poniżej.

Jeżeli kręgosłup boli w ciągu dnia i po przespanej nocy nie ma poprawy, to znak że  nadeszła pora  spotkać się z kręgarzem. Prace manualne, które kręgarz wykonuje na kręgosłupie są niezbędne, ponieważ jest to początek prawidłowej terapii.

Niech nas nie uśpią cudowne nazwy reklamowanych  medykamentów "skutecznie" działających na wszelakiej maści bóle. Chwilowo przytłumią one dolegliwość, ale same w sobie, poza niektórymi preparatami, niczego nie naprawiają, jedynie niszczą przy okazji szereg innych narządów. Dobrą praktyką jest wizyta u dobrego ortopedy, który zdiagnozuje przyczyny bólów. Przy odrobinie szczęścia dostaniemy - jako terapię- masaż na bolący odcinek kręgosłupa, a o dużym szczęściu może mówić osoba, która zapisze się na ćwiczenia rehabilitacyjne z terminem oczekiwania nie dłuższym niż dwa miesiące.

Tak więc  znów jesteśmy w gabinecie u kręgarza. Po wykonaniu regulacji narządu ruchu, jakim jest kręgosłup, dostajemy ćwiczenia do wykonywania w domu, ale nie upieram się przy tym, jeżeli ktoś korzysta z jakiejkolwiek innej formy ruchu jak fitness, siłownia, joga pływalnia i inne.

 

 Jedna tabletka nie pomoże - tak mówi medycyna.  Ja też twierdzę,  na podstawie wieloletniego doświadczenia,  że do kręgarza należy przyjść kilka lub kilkanaście razy,         w zależności od dolegliwości, stanu zdrowia i wieku. Cudów nie obiecuję, ale solidną pracę wynikającą z wiedzy i długoletniej praktyki, której efekt będzie weryfikowany na bieżąco. Poniżej zamieszczam kilka ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie i po ich wykonaniu  mieć lepsze samopoczucie zdrowotne. Zdjęcia prezentują najlżejsze i bezpieczne ćwiczenia gimnastyczne opracowane przez lekarzy dla przeciwdziałania chorobom kręgosłupa.

Gorąco zachęcam do korzystania z pomocy  kręgarza, chiropraktyka, terapeuty manualnego  -  takie nazwy mogą charakteryzować te same czynności. Zestaw ćwiczeń izometrycznych dla kręgosłupa znajduje się w galerii zdjęć, zapraszam.

W naszym Cechu są wspaniali terapeuci manualni, chętnie  pomogą każdemu potrzebującemu, warto skorzystać.

Życzę dużo zdrowia i właściwych decyzji.

Zdzisław Wiktor Markowski -  kręgarz

Zdzisław Wiktor Markowski